08: KİTAP YORUMU: Kurucunun Kızı

kurucunun kızı kitap yorumu
Kurucunun Kızı

Yazar :Amy Engel
Çevirmen :Merve Özcan
Yayınevi :Yabancı

Dehşet verici bir nükleer savaş sonrası Amerika Birleşik Devletleri büyük ölçüde yok edilmiş, sadece küçük bir grup hayatta kalmıştı. Geriye kalanları kimin yöneteceği konusunda Lattimer'lar ve Westfall'lar arasında çıkan savaşı Westfall ailesi kaybetmişti. Ve beş yıl sonra barış ve kontrol, her yıl yapılan bir törenle, kaybeden tarafın kızları ile kazanan tarafın erkeklerinin evlendirilmesiyle sağlanmaktaydı.

Bu yıl benim sıram gelmişti. Benim adım Ivy Westfall ve görevim basitti: Başkan'ın oğlunu, müstakbel kocamı öldürmek ve Westfall ailesinin gücünü geri kazanmasını sağlamak. Ama görünen o ki, Bishop Lattimer ya çok yetenekli bir oyuncu ya da ailemin iddia ettiği gibi kalpsiz, zalim bir çocuk değil. Hatta beni bu dünyada gerçekten anlayan tek kişi bile olabilir. Ama kaderimden kaçmama imkân yok. Ben Westfall mirasını geri alacak kişiyim. Bishop ölmeli. Ve onu öldüren ben olmalıyım…

"Bir oturuşta okudum. İ-NA-NIL-MAZ-DI! O nasıl bir sondu öyle?!" - Wendy HIggIns, Tatlı Şeytan ve
-Tatlı Tehlike romanlarının yazarı-

"Etkileyici ve ince düşünülmüş bir dünya, merak uyandırıcı bir başlangıç, cesur bir kahraman." ?
- KIrkus RevIews-

"Güçlü karakterler, karmaşık ilişkiler, politik entrikalar ve ihanet, kitabı elinizden bırakmanıza engel olacak; daha fazlası için sabırsızlanacaksınız!"
-School LIbrary Journal-

"Kurucunun Kızı'nda bir distopyada arayacağınız her şey var: tüyler ürpertici bir olay örgüsü, heyecan verici karakterler ve her kelimesi özenle yazılmış bir hikâye."
-InsIghtful MInds RevIews-

Sayfa Sayısı: 272
Baskı Yılı: 2015
Dili: Türkçe

KİTAP YORUMU


Herkese merhaba!
Günün ikinci yazısı ile karşınızdayım. Aslına bakarsınız geç kalmış bir Muhteşem 5’li yazısı ardından kitap yorumu yazmak gibi bir niyetim yoktu. Ancak zorda olsa bitirdiğim “Kurucunun kızı” hakkındaki yorumumu bir an önce yapıp, önüme bakmak istiyorum desem yalan olmaz. Nedenini ilerleyen satırlarda göreceksiniz…
“Kurucunun Kızı” temelde aşk hikayesi olarak algıladığımı belirtmek isterim. Aksiyon oldukça az ve beklentilerimin altında kalan bir kitap olarak benim hafızamda yer edecek.
Tanıtımında da gördüğünüz gibi gelecekte bir günde geçen hikayemizde Ivy ve Bishop’un yaşadıklarını okuyoruz. Ivy’nın bir plan dahilinde Bishop ile evlenmesi ardından ikili arasındaki ilişki oldukça farklı bir boyuta geliyor ve bu boyut hiç olmaması gereken bir boyut. Ancak yinede işler bunla sınırlı kalmıyor. Ivy kendisinden beklenilenleri yerine getiriyor demek isterdim ancak buna sadece çabaladığını belirtmek gerekiyor.
Bishop aynı Ivy’nin tahlilinde de olduğu gibi ne yapacağı belirsiz bir karakter Ivy ise gerçekten okuyucunun rahatlıkla hareketlerini tahmin edebildiği bir karakter olmuş. Bir başlangıç kitabı olarak Kurucu’nun Kızı beğenilebilecek bir eser ancak ben tam anlamıyla bu eseren hoşlandığımı söyleyemeyeceğim.
Kitaptan tat almamı engelleyen başkaca bir unsur ise ele alınan evrenin tamda “Revolution” dizisindeki evren ile benzeşmesi… Bunu ilk fark eden olmadığımı biliyorum ancak diğer arkadaşların kitaba oldukça iyimser davrandıkları kanısındayım. Başkan Lattimer karakteri ise aynen Sebastian Monroe  gibi hareketler içerisinde. Revolution’a ek olarak sadece kızlar ve erkeklerin evlendirilmesi vardı diyebilirim, birde az miktarda elektrik J Ivy’nin gelgitleri de bana ne yazık ki  Charlie Matheson’u hatırlattı. Sonuç olarak ne yazık ki “Kurucunun Kızı”ndan hoşlanmadım. Umarım devam niteliğindeki eserler çok daha güzel olur.
Diğer taraftan Kurucunun Kızı’nın da benim için özel yanları var. İtaraf etmem gerekiyor ki kitaplığımdaki ilk ciltli kitap Kurucunun Kızı oldu. Buna üzülmem mi gerek yoksa bunun halen benim için bir anlam ifade etmemesi mi gerek bilemiyorum. Kitapları kapaklarından ya da ciltli olup olmamalarından daha fazlası ile değerlendirilmesi gerektiği kanısındayım. Ayrıca Kurucunun Kızı beni Yabancı Yayınları ile tanıştıran eser oldu. Bunlar bile kendisine teşekkür etmeme yeterli sanırım.

SEÇTİĞİM SÖZLER

 • Ivy: Gelin olmak için güzel bir gündü (Sayfa 13)
 • Ivy: Ben çevremdeki tüm kızlardan farklıydım çünkü Bishop Lattimer’la evlenmek benim kaderim değildi. Görevim onu mutlu etmek, çocuklarını taşımak ve karısı olmak değildi. Görevim onu öldürmekti. (Sayfa 25)
 • Ivy: Başarısız olursam gene de beni sevecek miydi? (Sayfa 29)
 • Ivy: Birinci adım güven yaratmak. “Onunla konuş sana açılmasını sağla” (Sayfa 48)
 • Bishop: O bir canavar değil
Ivy (iç ses) Belki değil ama canavarlara yakışır şeyler yaptı. (Sayfa 62)
 • Bishop: Değiştiremediğin bir şeye kızmak işe yaramıyor. (Sayfa 66)
 • Bishop: Bazen işler babalarımızın bizim inanmamızı istediği kadar basit değil diye düşünüyorum.
 • Ivy: İnsanları öldürmeye başladığımız aşamadan mı bahsediyorsun?
Callie:Evet Ivy, insanları öldürmeye başladığımız aşama… Annemi öldürdükleri gibi. Ona hiç merhamet etmedikleri gibi. (Sayfa 120)

 • Callie: Elde edilmeye değer bir şey için savaşmak zordur. (Sayfa 135)
 • Ivy: Eğer kullanıldığının farkındaysan ve yine de buna izin veriyorsan gerçekten kullanılıyor olur muydun? (Sayfa 137)
 • Ivy: Babanın sana asla güzel dememesi, hatta öyle olup olmadığını bilmemekte kederli bir şey vardı. (Sayfa 190)
 • Bishop: Bir erkeği denediği için suçlayamazsın. (Sayfa 215)
 • Ivy: Kime aşık olacağımızı seçemezdik. Aşk bizi seçerdi. (Sayfa 250)
 • Ivy: Çitin dışındaydım. Ve yapayalnızdım (Sayfa 264)
KURUCUNUN KIZI İÇİN DİĞER YORUMLAR
Kitabı Sevda'nın yorumu
Tuğçe'nin Kitaplığı'nın yorumu
İlle Kitap'ın yorumu


4 yorum:

 1. Bu kitap son dönemlerde çok okunuyor. Ben de merak ediyorum ama takip ettiğim bloglar çok da iyi olmadığını yazdı. Sanırım çerezlik olarak okunacak bir kitap. Bu ay çok kitap okumak istediğim için okuyacağım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Abla bu kadar gerilere nasıl geldın sen ya :) Emın ol çerezlik bile okunulacak bir kitap değil bence

   Sil
  2. Çok geç okudum bile :-) Evet çok iyi değildi ama o kadar kötü de değildi bence. Okuduğuma pişman değilim.

   Sil

Yorumlarınız Bizim İçin Önemlidir

Blogger tarafından desteklenmektedir.